Po NCMP je potrebné správne zhodnotiť svoje telesné a duševné schopnosti. Rizikové pracoviská nie sú vhodné. Fyzická aktivita, primeraná závažnosti postihnutia, je bezpečná a potrebná! Vždy zvažujte svoje fyzické možnosti a najmä v teplých dňoch prijímajte dostatok tekutín. Porozprávajte sa o Vašej práci a zdravotných obmedzeniach so svojim lekárom.
Riziko recidívy NCMP je vysoké, a preto aj význam prevencie je veľmi dôležitý. Prevencia spočíva v užívaní liekov, úprave životného štýlu, pravidelných lekárskych prehliadkach a ovplyvnení rizikových faktorov.
Každý pacient po ischemickej NCMP by mal užívať antiagregačnú alebo antikoagulačnú liečbu, ktorá ovplyvňuje zrážanlivosť krvi a znižuje riziko tvorby krvných zrazenín a upchávania ciev. Vhodný preparát Vám „na mieru“ vyberie neurológ. Pri vynechaní liečby sa riziko recidívy NCMP výrazne zvyšuje! Lieky užívajte podľa odporúčania lekára a akúkoľvek zmenu liečby alebo prípadné vedľajšie účinky konzultujte s Vašim neurológom. Zasahovanie do preventívnej antiagregačnej a antikoagulačnej liečby patrí do rúk odborníkov.
Samotné užívanie „tabliet“ nemá zmysel bez úpravy životného štýlu. Bezpodmienečne prestaňte fajčiť. V strave obmedzte tuky, soľ a vysmážané jedlá. Alkohol konzumujte s mierou, uprednostnite víno či pivo. Dbajte na pravidelnú fyzickú aktivitu a udržujte si primeranú hmotnosť. Riziko recidívy znížia pravidelné lekárske prehliadky a tiež liečba ďalších ochorení, ako je cukrovka, zvýšený krvný tlak, zvýšený cholesterol a pod..
Áno, NCMP spôsobuje aj psychické, povahové zmeny, poruchy sústredenia, pamäte, niekedy reči a myslenia. Pomerne časté sú depresívne nálady, pocity strachu a odcudzenia. Intenzita týchto ťažkostí môže byť rôzna,od miernych, až po intenzívnejšie. V každom prípade je dobré, aby ste sa o svojich pocitoch a zmenách, ktoré prežívate porozprávali s ošetrujúcim lekárom, psychológom, alebo s ľuďmi, ktorí sú vám blízki a ktorým dôverujete. Tolerantný a citlivý prístup okolia často pomôže ťažkosti prekonať. Závažnejšie psychické poruchy znemožňujú rehabilitáciu, zaťažujú rodinu postihnutého a vyžadujú liečbu.
Náhla cievna mozgová príhoda nie je jedno „ochorenie“, ale niekoľko rozdielnych chorobných stavov. Najčastejšie, približne v 80% prípadov, sa stretávame s mozgovým infarktom – ischemickou NCMP, ktorý vznikne pri nedokrvení určitej časti mozgu. Zvyšných 20% prípadov tvoria mozgové krvácania a niektoré zriedkavé typy NCMP. Zatiaľ čo príznaky či rehabilitácia pri rôznych typoch NCMP môže byť rovnaká, liečba a prevencia je rozdielna.
Rehabilitácia a logopedická starostlivosť musí začať čo najskôr a pokračovať dostatočne dlho – približne niekoľko týždňov až mesiacov. Úspech závisí od typu a rozsahu NCMP a tiež od spolupráce a vôle pacienta. Rehabilitácia Vám pomôže:
Ochrnutie a spasticita patria k najčastejším následkom NCMP. Ochrnutie aleboneobratnosť ruky či nohy sa dá do istej miery ovplyvniť rehabilitáciou, avšak so spasticitou je to ťažšie. U časti pacientov sa v priebehu týždňov (často do 2 mesiacov) v postihnutých končatinách zvýši svalové napätie – „stuhnú“. Takýto stav zhoršuje pohyb, hygienu, bráni rehabilitácii, a neraz býva sprevádzaný bolesťami. Našťastie, dnes už vieme v takýchto prípadoch účinne pomôcť vďaka aplikácii botulotoxínu. Táto liečba je rýchla, bezpečná a najmä šitá pacientovi „na mieru“. Spolu s rehabilitáciou dokáže pacientovi výrazne pomôcť. Aplikáciu botulotoxínu vykonáva neurológ v špecializovaných ambulantných centrách a liečba je plne hradená zo zdravotného poistenia. O možnostiach liečby spasticity sa informujte u Vášho neurológa alebo fyzioterapeuta. Prvé príznaky spasticity je možné očakávať v prvých 8 týždňoch po prekonaní NCMP. Pacientom sa odporúča sledovať prejavy stuhnutosti svalov v postihnutých končatinách a informovať o nich svojho ošetrujúceho lekára alebo neurológa. Včasné odhalenie spasticity totiž významne uľahčuje jej liečbu a zlepšuje prognózu ochorenia.
Časť pacientov má po NCMP ťažkosti s príjmom potravy a tekutín. Tieto problémy sú najvýraznejšie v akútnom štádiu a zväčša sa samovoľne upravia. Pomôže vhodná, polotuhá úprava potravy, jedenie v sede, dostatok tekutín na zapíjanie a trpezlivosť. Výrazné problémy sú dôvodom na zavedenie nasogastrickej sondy – hadičky, pomocou ktorej sa pacientovi podáva strava priamo do žalúdka.
Jedným z následkov NCMP býva neschopnosť ovládať vylučovanie moču a stolice. Väčšina pacientov získa opäť kontrolu nad vylučovaním v priebehu niekoľkých týždňov. Pretrvávajúce problémy je možné liečiť, alebo treba používať pomôcky – plienky, vložky, kondómový urinál.